london_1280x718-1024x574

Od 2013 roku w Londynie rozstawiana jest biała sofa, na której londyńczycy słyszą pytanie „czy jesteś zmęczony?”. W maju Sobotnia Sofa zawita do Krakowa.

Projekt, który zapoczątkowany został w stolicy Wielkiej Brytanii, wpisuje się w trend slow city. – Znamienne jest, że przez dwa lata zadawania tego samego pytania, jeszcze nikt nie odpowiedział nam, że nie jest zmęczony – opowiada Vili Costescu, pomysłodawca Sobotniej Sofy (ang. The Sabbath Sofa).

W najbardziej zatłoczonych miejscach stolicy Wielkiej Brytanii rozstawiana jest biała kanapa, na której mogą usiąść wszyscy zmęczeni. Z chętnymi przeprowadzana jest też wywiad telewizyjny, a najciekawsze nagrania trafiają na kanał YouTube. Często rozdawana jest też woda mineralna.

– Nasz pomysł wcale nie sprawdzi się wszędzie – opowiada Costescu. – Jest skierowany raczej do większych miast. Dotąd Sobotnia Sofa gościła w Kopenhadze, Amsterdamie i Sao Paulo – opowiada. Jak przyjmie się w Krakowie?

– Faktycznie, Kraków jest dość specyficznym miastem, uchodzi za spokojne, np. w porównaniu do Warszawy – opowiada Bogusław Mazur, jeden z krakowskich koordynatorów. – Jednak to polska mekka uniwersytetów, startupów, korporacji. Ludzie są przemęczeni! – uważają młodzi ludzie stojący za Sobotnią Sofą. Zespół jest bardzo zróżnicowany pod względem wykształcenia i pracy: jest wśród nich technolog żywienia, specjalistka e-commerce, opiekunka dzieci, PR-owiec, studenci UJ, AWF czy ASP oraz uczniowie. Łączy ich jedno. – Nie jesteśmy maszynami, więc postanowiliśmy przez 24h/tydzień dobrze odpocząć, odcinając się od codziennych zobowiązań – deklaruje Mazur. Już w maju białą sofę spotkać będzie można m.in. w Parku Krakowskim czy na Bulwarach Wiślanych.

Projekt jest niekomercyjny. Wszyscy w niego zaangażowani to wolontariusze.