Polacy nie potrafią odpoczywać – alarmują psychologowie. Aż 70% z nas podczas urlopu, zamiast „ładować akumulatory”, myśli o pracy. Efekt jest jeden: jesteśmy spięci i zmęczeni. Co zatem zrobić, by wakacyjne wolne spełniło swoje zadanie?

„Kiedy wyjeżdżamy, powinniśmy bezwzględnie zostawić w domu, a najlepiej w pracy, telefon, laptop i papiery, które umożliwiłyby nam domknięcie zaległych spraw zawodowych” – zaznacza w wywiadzie dla serwisu infoWire.pl psycholog Agnieszka Adamczyk-Musiał. „Niemyślenie o nich nie jest proste, szczególnie dla pracoholików, ale trzeba spróbować” – dodaje.

Duże znaczenie ma długość odpoczynku. „Urlop powinien trwać trzy tygodnie. W pierwszym się odstresujemy i zapomnimy o obowiązkach, w drugim będziemy w pełni korzystać z wolnego, w trzecim przygotujemy się na powrót do pracy”– stwierdza rozmówczyni. Polacy najczęściej decydują się jednak na 8–14 dni urlopu.

Jak odpoczywać, by wypocząć? To trudne pytanie. Dla każdego dobra będzie inna forma relaksu. Jeden woli leżeć na plaży i czytać książkę, drugi z kolei – spędzać czas na uprawianiu sportu. Istotne jest, aby to, co się będzie robiło, zaplanować z wyprzedzeniem.